Z jednej strony wygoda podróży, z drugiej, zatłoczone w czasie długich weekendów i wakacji drogi. Wydaje się, czasem lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków komunikacji publicznej, a na miejscu, z wypożyczalni samochodów, co pozwoli sprawnie poruszać się o bliższej i dalszej okolicy.

Jako, że wypożyczalnie żyją z wynajmu krótkoterminowego, czyli wypożyczania samochodów na okres od jednej doby do miesiąca, to pobyt wakacyjny można śmiało pod krótkoterminowy wynajem auta podpiąć. Dzięki temu wyjazd może być mniej problemowy, a może nawet tańszy.
Wypożyczyć samochód może niemal każdy, kto ukończył 21 lat, powinien też posiadać prawo jazdy przez określony czas, a termin ważności prawka nie może być krótszy, niż czas wynajmu. Często wymaga się drugiego dokumentu tożsamości, dowodu osobistego lub paszportu oraz karty kredytowej. Pamiętaj, że prawo jazdy jest potwierdzeniem uprawnień do kierowania pojazdem, nie jest zaś dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Wybierając wypożyczalnię, zbadaj rynek i oceń jego możliwości. Sprawdź, jakie firmy i sieci funkcjonują w miejscu, do którego się udajesz. Na lotniskach i w hotelach możesz skorzystać z opcji wynajmu samochodów, co jednak może być dosyć kosztowne, aczkolwiek dla klientów hoteli wypożyczalnie często mają zniżki. Warto jednak przeanalizować i porównać ceny oferowane przez lokalne wypożyczalnie. Zanim jednak zdecydujesz się na usługi najtańszej, lokalnej wypożyczalni, dokładnie zapoznaj się warunkami umowy.
Warto się czasem zastanowić nad rezerwacją on-line. Dzięki rezerwacji przez Internet masz gwarancję, że wybrane auto będzie dostępne w określonym terminie. Dzięki formularzom możesz dokładnie określić datę i godzinę odbioru auta, godzinę zwrotu, dodatkowe wyposażenie i usługi, na przykład fotelik dla dziecka i ubezpieczenie. Możesz w tym zakresie dać się też na biuro podróży, co nieco zwiększy koszty, ale biuro przeprowadzi cię przez wszystkie kroki związane z wynajęciem samochodu do chwili odbioru pojazdu.
Najczęściej wybieranym kryterium wyboru jest cena, ale zależy ona od kilku czynników. Między innymi czasu wynajmu (im krócej tym drożej). od lokalizacji (im bliżej centrum, tym drożej), wielkości wypożyczalni (w sieciówkach będzie drożej), modelu auta (małe będzie tańsze). Oszczędności szukaj, sprawdzając możliwości rabatów dzięki twojej karcie kredytowej, lojalnościowej lub klubowej, przy wcześniejszej rezerwacji etc.

W umowie, którą ZAWSZE musisz mieć przy sobie podczas podróżowania samochodem z wypożyczalni, powinny znajdować się dokładne dane obu stron umowy, stan licznika zgodny z tym widniejącym na liczniku, wszelkie uszkodzenia auta, dokładny termin wynajmu, numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu oraz dodatkowe ustalenia. Umowy może zażądać drogówka podczas kontroli, jest ona swoistym pozwoleniem do prowadzenia właśnie tego, określonego wynajętego samochodu.
Podczas formalności pamiętaj o karcie kredytowej, nie debetowej czy płatniczej. Ze środków na karcie kredytowej pobiera się kaucję zwrotną podczas wynajmu samochodu, z niej też potrącona zostanie opłata za nieodebranie zarezerwowanego samochodu czy za ewentualne uszkodzenia. Czasem tylko możliwe są opłaty przelewem z góry.
Zanim odbierzesz samochód, umów się co do miejsca i czasu, nie zawsze bowiem musisz odebrać samochód z wypożyczalni. Musisz mieć ze sobą potwierdzenie rezerwacji, prawo jazdy, dokument potwierdzający tożsamość. Po podpisaniu umowy i odbiorze kluczyków możesz ruszać w drogę. Pamiętaj, że możesz odebrać i oddać auto poza terenem wypożyczalni i poza godzinami jej pracy, ale musisz się dokładnie w tym temacie dopytać i sprawdzić, czy za tego typu luksusy nie będziesz musiał więcej zapłacić.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź stan licznika, obejrzyj samochód pod kątem uszkodzeń, uszkodzenia powinny być w umowie dokładnie opisane, sprawdź, czy na umowie są właściwe zapisy dotyczące terminów, skontroluj stan opon, stan płynu hamulcowego i chłodniczego. Upewnij się, że na pulpicie nie palą się lampki sygnalizujące awarię, serwis czy błędy.

Share