Lot zarezerwowany, już wiesz, że Święta w tym roku spędzasz z rodzina w Polsce. Do pełni szczęścia brakuje ci tylko mobilności? Nic straconego, możesz wynająć auto z wypożyczalni i cieszyć się niczym nieskrępowaną wolnością w Polsce.

Kiedy już wiesz, że Święta w tym roku spędzisz z najbliższymi w Polsce, a brakuje ci mobilności, jaką daje własne auto, możesz zdecydować się na wynajem samochodu z wypożyczalni, co pozwoli ci uzyskać mobilność równą niemal własnemu pojazdowi. Przede wszystkim zaś pozwoli ci pojechać w odwiedziny do dalszej rodziny, skoczyć do kina lub pozwiedzać okolicę.

Wybór wypożyczalni – sprawdź rynek

Wybór wypożyczalni to ważna kwestia. Zarezerwować auto powinieneś nieco wcześniej. Niektóre wypożyczalnie współpracują z liniami lotniczymi, możesz więc wynająć auto podczas bezpośredniej rezerwacji lotu. Możesz również rozeznać się po lokalnym rynku i zarezerwować sobie auto odpowiednio wcześniej. Zanim jednak podpiszesz umowę i odjedziesz z wypożyczalni w sina dal, sprawdź dokładnie warunki umowy i wynajmu.

Niewielkie, lokalne wypożyczalnie, w przeciwieństwie do dużych wypożyczalni sieciowych, są bardziej elastyczne, mają niższe ceny, aczkolwiek pułapki mogą kryć się w szczegółach. Pamiętaj jednak, że w małej wypożyczalni szybciej umówisz się na nietypowe godziny zwrotu auta, wynegocjujesz też ciekawsze warunki wynajmu auta.

Procedura związana z wynajmem auta

Procedura związana z wynajmem auta jest bardzo prosta. Do podpisania umowy potrzebujesz dowodu osobistego, paszportu i prawa jazdy, karty kredytowej, nie płatniczej oraz wydrukowane potwierdzenie rezerwacji. Upewnij się, jak wypożyczalni traktowani są kierowcy względem wieku, bo może okazać się, że poniesiesz dodatkowe opłaty, jeśli masz mniej niż 21 lat.

Dokładnie przeczytaj umowę podczas wynajmowania auta

Zanim odjedziesz wypożyczonym autem, przeczytaj umowę. Zapoznaj się z dokładnymi kosztami wynajmu samochodu, z dodatkowymi opłatami, kosztami związanymi z opodatkowaniem, ubezpieczeniami i administracją. Sprawdź, ile będzie cię kosztował fotelik dla dziecka lub dodatkowy bagażnik, ale też jak wygląda sprawa z limitem kilometrów. Dopytaj, czy auto ma dzienny limit kilometrów, co może wiązać się ze znacznym wzrostem kosztów. Dowiedz się, jakie są opłaty związane z oddaniem auta w innym miejscu niż wypożyczalnia, dowiedz się szczególnych warunków ubezpieczenia. Przeczytaj OWU, jeśli możesz dokupić dodatkowy pakiet, który uchroni cię przed poniesieniem kosztów drobnych napraw, ponieważ wiele ubezpieczalni wykupuje polisy OC i Ac, które praktycznie nie chronią praw wynajmującego. Dowiedz się, w jakim czasie zostaną odblokowane środki na poczet kaucji na twojej karcie kredytowej.

Zanim odbierzesz auto z wypożyczalni, poświęć chwilę na dokładne sporządzenie protokołu odbioru

Zanim odbierzesz auto, poświęć chwilę na dokładne sporządzenie protokołu odbioru. Spróbuj fotograficznie udokumentować najdrobniejsze uszkodzenia które znajdziesz iw uwzględnij je w protokole. Upewnij się, że działa klimatyzacja, radio, sterowanie lusterek, że wewnątrz auta nie ma żadnych uszkodzeń czy przypaleń, nawet pozaciąganych nikt na fotelach. Sprawdź, czy zamki i światła działają prawidłowo, ponieważ możesz zostać obciążony kosztami naprawy. Protokół odbiorczy zatrzymaj. Podobną procedurę powinieneś powtórzyć podczas zwrotu auta do wypożyczalni. Po prostu, upewnij się, że auto nie zostało nigdzie zarysowane czy pogniecione, nie ma odprysków lakieru, wgniotek, nic, co mogłoby cię obciążyć. Pilnuj karty kredytowej, upewnij się, że kaucja została odblokowana a ze środków na karcie nie pobrano jakiejś kwoty na naprawę rzekomych uszkodzeń.

Oczywiście, nie każda wypożyczalnia samochodów ma w planie działań oszukanie klienta. Zdarza się, że pracownicy coś przeczą, klient zlekceważył, a wówczas najprościej obciążyć ostatniego klienta. Warto również dopytać się o sprawy związane ze zwrotem auta. Czy musi mieć pełny bak, czy można samochód zdać na lotnisku lub w innym miejscu. W małej wypożyczalnie na pewno uzyskasz też ciekawsze warunki, niż w skrępowanej przepisami wewnętrznymi sieciówce.

Share