Wynajmem aut użytkowych to rozwiązanie coraz częściej stosowane rozwiązanie przez polskie firmy, dla których jest to sposób na długoterminowy sposób finansowania nie tylko samochodów osobowych, ale też i użytkowych, które są podstawowym narzędziem w rozwoju firmy.

Firmy potrzebują czasem skorzystać z firmy kurierskiej, spedycji, firmy transportowej, mogą wynająć samochód z kierowcą, ale koszt wynajmu podraża się o koszt kierowcy. Mogą też poszukać interesującego ich auta w wypożyczalni samochodów dostawczych. Do wyboru mają opcje wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego, a także na średni termin.

Przedsiębiorcy poszukują niedrogich, małych aut dostawczych typu Partner, Kangoo lub Doblo oraz nieco większych, takich jak Ducato, Sprinter czy Transit. To samochody wykorzystywane głównie do transportu regionalnego. Wynajem pojazdów dostawczych staje się niezłym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą inwestować środków w zakup, natomiast do równomiernego rozwoju potrzeba im taboru pojazdów dostawczych, kluczowych dla prowadzenia firmy. Full service leasing to opcja, dzięki której można sfinansować zarówno podwozie jak i zabudowę, a jej niezaprzeczalnym autem jest fakt, że to opcja bezpieczna i wygodna dla klienta, stanowiąca dla niego kompleksowe rozwiązanie.

Okres wynajmu samochodów użytkowych trwa od dwóch do pięciu lat. Dlatego mówimy tu o wynajmie długoterminowym. Jest okres, w którym właściciel firmy może zweryfikować swoje potrzeby dotyczące czasu użytkowania, przestojów i zoptymalizować czas pracy kierowców. To daje przedsiębiorcy możliwość skupienia się na prowadzeniu firmy i kreowaniu kierunków jej rozwoju. Atutem wynajmu aut dostawczych jest również fakt, że serwisem i obsługą techniczną pojazdów zajmuje się firma, od której auto jest wynajmowane.

Miejsce serwisowania, sposób serwisowania jest najczęściej ustalany indywidualnie z klientem, co pozwala dopasować ofertę wynajmu pod konkretne potrzeby klienta. Firmy, wynajmujące auta dostawcze starają się tak dopasować ofertę serwisową, aby jak najbardziej zminimalizować przestoje auta związane z obsługa techniczną. Jest to więc doskonałe rozwiązane firm, pozwalające na ograniczenie kosztów, związanych z utrzymaniem auta wykorzystywanego tylko sezonowo lub podczas realizacji większych zleceń, kontraktów lub projektów.

Wynajmem aut dostawczych interesują się również osoby fizyczne, które potrzebują tego typu auto na krótki czas. Na wypożyczenie tego typu auta na przykład decydują się duże rodziny lub dwie rodziny, wyjeżdżające na wspólne wakacje lub ludzie podczas przeprowadzki.  Ważny jest fakt, że wypożyczalniach można znaleźć odpowiedni samochód z odpowiednią zabudową. Zwłaszcza w przypadku, gdy firma zdobywa kontrakt a nie ma samochodu, który pomieści ludzi do przewozu czy towar do transportu. Równocześnie, jedno duże zlecenie nie sugeruje, że będzie ich więcej, i że to właśnie ta chwila, by dokonać zakupu samochodu na potrzeby przedsiębiorstwa.

Zapotrzebowanie na auta dostawcze pod wynajem wciąż rośnie. Są miesiące, gdy auto rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem, czasem nawet z miesięcznym. Na dodatek, zapotrzebowanie ma tendencję wzrostową. Atutem wynajmu jest to, że samochód można wynająć na czas, kiedy jest ono naprawdę konieczne i potrzebne, redukując koszty związane z utrzymaniem samochodu do minimum.

Wynajmując auto należy w wypożyczalni okazać się dowodem osobistym lub paszportem oraz prawem jazdy a także czasem, w niektórych wypożyczalniach, kartą kredytową. Firmy muszą przedstawić zaświadczenia REGON i NIP, aktualny wpis do rejestru działalności gospodarczej lub z KRS, a także dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy kierowcy, który będzie jeździł wynajętym samochodem.

Share