Czasem nasi klienci opowiadają o swoich przygodach związanych z wypożyczeniem auta poza granicami Polski. To ważne, by dzielić się doświadczeniami, zwłaszcza, jeśli możemy uczyć się na cudzych błędach. Bez negatywnych doświadczeń innych trudno nawet sobie wyobrazić, jak możemy zostać oszukani, nawet na tak prozaicznych rzeczach jak ubezpieczenie.

Zawsze należy z dużą ostrożnością podchodzić do podpisywania umów. Nieznajomość prawa szkodzi, a nas nie chroni absolutnie fakt, że pochodzimy z innego kraju. Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się dokładnie z jej warunkami, również tym, co napisane drobnym druczkiem.

Pamiętaj, że poza granicami Unii Europejskiej możesz nawet nie być w stanie dochodzić swoich roszczeń, w przypadku, gdy zostaniesz oszukany. Szukaj przede wszystkim dobrej oferty. Możesz to zrobić, przeszukując internet lub lokalną prasę, fora internetowe czy zapytać w hotelu, w którym zamierzasz wynająć pokój. Często hotele proponują usługę związaną, ułatwiając wynajem auta osobom, które wynajmują pokój. To zaleta, bo wcześniejsza rezerwacja pozwala zaoszczędzić czas oraz zdobyć gwarancję, że wybrane przez nas auto będzie dostępne w określonym terminie. Pamiętaj jednak, że w ofertach tłustym drukiem podkreśla się zalety oferty, a o minusach … raczej się nie wspomina, stąd dobrze poczytać opinie innych osób, które korzystały z oferty, która nas interesuje. Pamiętaj, że skoro zarezerwowałeś wcześniej auto klasy średniej, to jeśli okaże się, że na miejscu dostępne jest tylko auto o klasę wyższe, powinien je otrzymać w cenie, na którą się umówiłeś.

W małych wypożyczalniach znajdziesz auto taniej, chociaż znaleźć je zdecydowanie trudniej. właściciele są bardziej elastyczni niż duże korporacje. Można negocjować niższą cenę i dodatkowe warunki, jak choćby miejsce i czas oddania auta. Do podpisania umowy potrzebujesz paszportu, dowodu osobistego, karty kredytowej, a także, o ile masz rezerwację, wydrukowanego potwierdzenia. Jeśli masz mniej niż 21 lat, raczej nie będziesz miał możliwości wynajęcia samochodu.

Czytaj dokładnie umowę. Dowiedz się, o dokładne koszty wynajmu, dodatkowe opłaty, podatki i opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia, koszty dodatkowych opcji. Wśród nich są na przykład GPS, fotelik dziecięcy, dodatkowy bagażnik. Dowiedz się, ile będzie kosztowało zgłoszenie dodatkowego kierowcy. Sprawdź dzienny limit kilometrów i opłaty za jego przekroczenie.

Uczulamy cię szczególnie na wysokość kaucji i okres zablokowania środków na koncie. Koniecznie zaś sprawdź zakres ubezpieczenia. Częstokroć jest tak, że pakiet podstawowy nie zapewnia żadnej ochrony i w konsekwencji zostaniesz obciążony naprawami, związanymi z urwaną lampą czy uszkodzonym reflektorem. Innym zabiegiem jest obciążanie klienta niemal połową kosztów naprawy auta, mimo, że było ubezpieczone. Dokładnie czytaj warunki ubezpieczenia, zanim podpiszesz umowę,

Osobną kwestią jest dokładne sprawdzenie auta, przed podpisaniem protokołu odbioru auta. Mimo, że wynajmujący może nie zwracać uwagi a drobne zarysowania czy delikatne uszkodzenia, ty je dokładnie pisz, tak samo, jak nie działające wyposażenie samochodu, czyli niedziałającą klimatyzację, radio czy nadtłuczony reflektor. Pamiętaj, że im więcej szczegółów zauważysz i opiszesz, poprzez wykonanymi zdjęciami, tym bezpieczniejszy jesteś. Tak samo powinien być wykonany protokół zdania pojazdu. Równie dokładnie opisany i udokumentowany zdjęciami.Pamiętaj, że obowiązki związane z wypożyczeniem auta nie spoczywają tylko na tobie. Auto powinieneś otrzymać sprawne i z pełnym bakiem, takie samo powinieneś oddać.

Share