Bo dlaczego by nie? Pomyśl, telepać się do celu własnym samochodem, gdy na drogach ruch, żar się leje z nieba? Auto może odmówić posłuszeństwa, bo swoje kilometry za sobą ma. Albo nie posiadasz samochodu, a cenisz jednak niezależność i poczucie wolności, jakie daje ci samochód, dzięki któremu nie spędzasz urlopu w jednym miejscu, i nie skazujesz się na autobusy, busy czy pociągi.

Fakt, w ogólnej opinii wynajęcie samochodu nadal kojarzy się z luksusem ogromnym. Jak w reklamie: “przecież to jest drogie!”. Ale niezupełnie. Fakt. Tanie nie jest. Jednak zakładając koszty benzyny, biletów parkingowych własnego samochodu, a w przypadku naprawdę odległych podróży to może być naprawdę poważny wydatek, to może jednak warto zdecydować się na wynajem.

Kosztowna wygoda? Czemu nie?

Pomyśl, zapłacisz za wynajem w zależności od rodzaju wypożyczalni, ale też w zależności od modelu i klasy samochodu, który cię interesuje od 80 do kilkuset złotych na dobę. Pamiętaj, że im dłuższy czas wynajmu, tym cena jest niższa. Poniesiesz również koszty dodatkowe, jak na przykład dodatkowa opłata za fotelik dla dziecka czy za odbiór z lotniska. Ale jeśli nie posiadasz własnego auta, co jest całkiem zrozumiałe w momencie, gdy koszty utrzymania samochodu w naszym kraju są dość wysokie, a nie każdemu samochód jest potrzebny do codziennego życia, albo wybierasz się naprawdę daleko, gdzie lepiej dolecieć samolotem, to wynajem jest całkiem rozsądna opcją. Wyobraź sobie, przyjeżdżasz z Anglii do Polski na urlop. Chcesz zwiedzać, odwiedzać rodzinę i znajomych. Będziesz targał ze sobą auto? Czy nie lepiej zapakować się do samolotu i na miejscu wynająć samochód, zapewniający swobodne poruszanie się po kraju? Naszym zdaniem, zamiast po podróży kilka dni odpoczywać, i nastawiać się psychicznie na drogę w druga stronę, lepiej od razu przystąpić do realizacji planu “urlop”.

Zaplanuj wynajem samochodu i rezerwację auta odpowiednio wcześniej

Najważniejsze, to zaplanować wypożyczenia auta razem z urlopem, nie robiąc tego na ostatnią chwilę. Kiedy zawalisz wcześniejszą rezerwację, może okazać się, że cena jest wyższa, a wybranego przez ciebie modelu auta nie ma w tej chwili wśród dostępnych samochodów. Każda wypożyczalnia ustala swoje zasady najmu. Dlatego musisz dokładnie dowiedzieć się, jakie będą koszty dodatkowe za kierowcę młodego wiekiem, kiedy będziesz chciał oddać auto poza godzinami pracy wypożyczalni lub wówczas, gdy będziesz chciał je oddać w innym miejscu niż je wypożyczać. Dowiedz się, jak w danej wypożyczalni są regulowane kwestie paliwa. Z reguły dostajesz auto z pełnym bakiem, i z pełnym bakiem powinien je oddać. Dowiedz się, ile kosztują odstępstwa od tej zasady. Sprawdź również, jaką ochronę otrzymujesz wraz z wykupionym OC i AC, oraz ubezpieczeniem kierowcy.

Najważniejsze zaś, to przy odbiorze dokładnie sprawdzić stan samochodu. Czyli dokładnie musisz go obejrzeć, zgłaszając pracownikowi wypożyczalni wszelkie ryski, zadrapania i odpryski na lakierze, uszkodzenia felg i zarysowania na kokpicie, najmniejsze plamy na tapicerce. Nie bój się być drobiazgowy. Chronisz w ten sposób swoje interesy, bowiem możesz zostać obciążony kosztami naprawy samochodu, powstałymi nie z twojej winy.

Share