Byłeś uczestnikiem wypadku drogowego i Twoje auto wymaga naprawy? Boisz się, że przez ten czas będziesz musiał korzystać z przepełnionej komunikacji miejskiej? Być może sytuację da się uratować. Poniżej dowiesz się, czy przysługuje Ci wynajem samochodu z OC sprawcy i jak uzyskać zwrot.

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeszcze jakiś czas temu, wynajem aut z OC sprawcy wypadku lub kolizji wydawało się być marzeniem, które bardzo trudno byłoby spełnić w rzeczywistości. Z upływem lat, coraz więcej osób zaczęło korzystać z tego rozwiązania. Wszystko dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 2011 roku, w której zakazano ubezpieczycielom powoływania się w odmowie przyznania samochodu zastępczego na konieczność wykorzystywania auta do celów zarobkowych czy dostęp do komunikacji miejskiej. Zwrot jest łatwiej uzyskać i przysługuje on szerszemu gronu poszkodowanych.

Kto może wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje prawie zawsze, gdy auto nie z naszej winy uległo uszkodzeniu i wymaga naprawy. Jak już zostało wyżej wspomniane, nie ma znaczenia czy dojeżdżasz autem do pracy, czy wykorzystujesz je do celów zarobkowych. Nikt nie każe Ci również obniżać swojego komfortu poprzez konieczność przesiadki do komunikacji miejskiej. Istnieje jednak kilka przypadków, w których nie dostaniesz zwrotu kosztów za wynajem. Pojazd zastępczy nie przysługuje, jeśli wydatki na ten cel okażą się niecelowe i nieuzasadnione. Chodzi tu zwłaszcza o sytuację, w której posiadasz dostęp do innego auta, z którego możesz korzystać w czasie naprawy, ponieważ jest ono nieużywane.

Kiedy przysługuje wynajem samochodu z OC sprawcy i jak uzyskać zwrot?

Wynajem samochodu z OC sprawcy przysługuje, jeśli ze względu na konieczność naprawy swojego auta tracisz na ten czas środek transportu. Warto zaznaczyć, że poszkodowany nie musi uzasadniać swojego wniosku. Podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela, wystarczy dodatkowo wystąpić o samochód zastępczy. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj nie otrzymasz pojazdu, a zwrot kosztów za jego wynajem. Wszystko dlatego, że sama utrata możliwości używania swojego samochodu nie jest, według Sądu Najwyższego, szkodą majątkową. Tym samym osoba poszkodowana w wyniku wypadku, który wydarzył się bez jej winy, nie może ubiegać się o pieniądze, za które będzie mógł wynająć samochód. Dopiero koszty poniesione na ten cel stają się taką szkodą. Podlegają one zwrotowi, jeśli są celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Przepisy i mity dotyczące wynajmu aut z OC sprawcy

Przez lata narosło wiele mitów dotyczących wynajmu samochodu z OC sprawcy. Większość z nich nie ma żadnego pokrycia w przepisach. Warto rozwiać swoje wszystkie wątpliwości, ponieważ wynajem auta z OC sprawcy pozwala zachować dotychczasowy komfort życia bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przepisy dotyczące wynajmu aut z OC sprawcy

Same orzeczenia Sądu Najwyższego i określenie wydatków jako „celowych i uzasadnionych ekonomicznie nie jest jednoznaczne. Ostateczne wyjaśnienie przyniosła opinia Rzecznika Ubezpieczonych, w której dookreślone zostały warunki zwrotu. Zasady wynajmu zostały tam określone następująco:

  1. aby uzyskać zwrot, poszkodowany musi nie ze swojej winy utracić możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego;
  2. wynajęty pojazd zastępczy musi być zasadniczo podobnej klasy, a stawka najmu nie może być znacznie wyższa niż średnia obowiązująca na rynku;
  3. poszkodowany będzie korzystać z wynajętego pojazdu w okresie naprawy własnego pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu nowego pojazdu;

Jeśli wszystkie podane warunki zostaną spełnione, poniesione wydatki będą „celowe i uzasadnione ekonomicznie”. .

Czy dostęp do komunikacji wyklucza możliwość wynajęcia auta z OC sprawcy?

Na dzień dzisiejszy ubezpieczyciele nie mogą już powoływać się, w celu uargumentowania decyzji odmownej, na dostęp poszkodowanego do komunikacji miejskiej. Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że nie da się zastąpić samochodu autobusem, metrem czy pociągiem, nawet jeśli taka podróż byłaby szybsza i wygodniejsza. Dodatkowo nie ma znaczenia, czy prowadzimy działalność gospodarczą. Jednak jak już zostało wyżej wspomniane, przeszkodą będzie posiadanie w gospodarstwie domowym innego auta, z którego będzie można skorzystać w czasie naprawy.

Jakie auto nam przysługuje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w takich okolicznościach może wynająć samochód wysokiej klasy na te kilka dni naprawy. Niestety, jeśli nie podróżujemy takim typem na co dzień, ubezpieczyciel nie zwróci nam za nie pieniędzy. Zasady wynajmu aut z OC sprawcy są jasne – pojazd musi być podobnej klasy, a ceny wybranej wypożyczalni mają mieścić się w średniej na danym rynku. Tym samym zapomnieć możemy o mercedesie, jeśli normalnie podróżujemy maluchem. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe współpracują z określonymi wypożyczalniami. Najczęściej jednak i tak otrzymamy zwrot pieniędzy za wynajem, a nie samochód od ubezpieczyciela. Właśnie dlatego warto korzystać z usług wypożyczalni, które specjalizują się w dziedzinie wynajmu z OC sprawcy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że otrzymamy zwrot i dopełnimy wszystkich formalności.

Formalności

Mimo, że nie w naszej gestii leży wskazanie powodów, dla których musimy korzystać z samochodu, to po naszej stronie leży przypilnowanie tego, aby potrzebny czas wynajmu był udokumentowany. Wiele firm ubezpieczeniowych stara się go skrócić, tak aby oszczędzić. Tego typu praktyki są jednak nieuczciwe i warto mieć na tę okoliczność przygotowaną odpowiedź. Właśnie dlatego już od powstania szkody należy zbierać dokumenty, które pomogą uwiarygodnić okres wynajmu. Dobra argumentacja sprawia, że ubezpieczyciel nie będzie mógł odmówić nam zwrotu pełnej kwoty.

Chcecie wynająć auto z OC sprawcy? Zapraszamy na stronę z ofertą wynajmu auta z OC sprawcy!

Share